bukiecik 05.04.2004 13:59

Chciałabym sie dowiedzieć, czy istnieje taki przezpis w prawie kościelnym, który zakazywałby udzielania chrztu dziecku z małżeństwa niekatolickiego (ślub cywilny), gdy nie ma przeszkód przawnych do zawarcia związku kościelnego, ale istnieją inne przyczyny, dla którego ten związek nie został zawarty. Planujemy wzięcie ślubu kościelnego, ale w pzyszłym roku, a teraz najpierw chcielibyśmy ochrzścić swoje dziecko. Ksiądz z naszej parafii poinformował nas, ze owszem udzieli dziecku chrztu, ale najpierw w tym samy dniu udzieli nam ślubu. My chcemy ten ślub z wielu przyczyn wziac w przyszlym roku, a teraz tylko ochrzcić naszego syna. Bardzo prosze o odpowiedz.

Odpowiedź:

W prawie kanonicznym jest taki zapis (kanon 868 § 1): "Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:(...)
2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie".

Trwanie w związku niesakramentalnym, gdy nie ma przeszkód do jego zawarcia jest znakiem, że rodzice nie przejmują się swoją wiarą. Można wtedy uznać, że nie ma nadziei, iż po chrześcijańsku będą wychowywali swoje dziecko...
Zobacz też TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg