klucz 01.01.2018 18:33

Witam, jeszcze raz chciałbym dopytać do tego ostatniego co Pan mi odpowiedział. Odnośnie pytania o formularz Mszy, Słowo, Liturgię, czytania i jak to się ma do spełnienie obowiązku obecności na Mszy dla danego dnia świątecznego nakazanego.

Bo na forum wiara.pl była jakiś czas temu dyskusja też o to samo i ciągle nie wiem, bo nie wynika jasno z tej dyskusji wciąż i z Pana odpowiedzi (oto link: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=15&t=27188), i tam moderator "szumi" tłumaczył, że gdy chce się spełnić obowiązek bycia na Mszy dla danego świątecznego dnia nakazanego, zgodnie z przykazaniem Kościelnym, to trzeba być na takiej Mszy, która ma formularz przewidziany na ten dany dzień.

Dlatego chciałbym poznać jak to jest oficjalnie z tym. Bo Kanon 1248, § 1 mówi coś o tym, ale tego szczegółu nie wyjaśnia szczegółowo.

Tam na forum moderator "szumi" wkleił słowa biskupów. Jego "przeciwniczka" – „MoniQue” mówiła coś o episkopacie i coś o Mszach ślubnych i pogrzebowych. W końcu nie wiadomo jak jest. Tam na forum jest to na 3 stronach ta dyskusja. Oto fragment:

Odpowiedź:

Napisałem jak jest.

Zastanowić się należy w sytuacjach wątpliwych. Np idzie ktoś na mszę ślubna, która odbywa się w sobotę o godzinie 16. Był na niedzielnej Mszy czy nie? To nie jest wieczór, tylko popołudnie. Wtedy to, jakiego formularza użył ksiądz jest chyba ważne. Ale o godzinie 18 już  nie. Bo to jest już na pewno wieczór.

J.

Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Reklama

Reklama