mentalx191 04.01.2017 18:13

Witam! Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że mam 16 lat i jestem skrupulantem. Mam trzy pytania:
1.Czy granie w gry od 18 lat (gry typu wiedźmin, GTA) są grzechem ciężkim. Potrafię odróżnić świat rzeczywisty od wirtualnego, nie utożsamiam się z grą i gram tylko w celu odreagowania od codziennych obowiązków jest to 1-2h i to jeszcze pare razy w tygodniu. Sam uważam że nie jest to grzechem ale jak pisałem na początku jestem skrupulantem i mam źle ukształtowane sumienie przez co trudno mi tą sytuację rozeznać.
2. Czy oglądanie filmów online na różnych stronach (...) jest grzechem ciężkim??
3.Czy jeśli się popełniło grzech przeciwko duchowi świętemu jest jeszcze ratunek?? Bo popełniłem grzech ciężki z myślą że i tak pójdę załóżmy za tydzień do spowiedzi.Chodzę dosyć regularnie do spowiedzi, żałuję za wszystkie grzechy,staram się nawracać i naprawiać wyrządzone szkody. Czy taką postawą mogę uzyskać przebaczenie tego grzechu. Wiem że ten temat pojawiał się wiele razy na tym forum ale nie potrafiłem odnaleźć trafnej odpowiedzi dlatego proszę o pomoc.
Z góry za wyrozumiałość i odpowiedź serdeczne Bóg zapłać :)

Odpowiedź:

1. Skoro nie wydaje Ci się to złe, to znaczy, że chyba masz dobrze ukształtowane sumienie. Problem nie w sumieniu, które potrafi sprawę ocenić, a w lęku. Bezpodstawnym lęku. Tu jest problem. Musisz po prostu zaufać rozumowi, Na przekór lękowi. 

2, Nie sądzę. Nie znam tych stron, sam filmów poza YouTubem w necie nie oglądam. Jeśli to strony działające legalnie, to w ogóle nie widziałbym problemu. Jeśli to strony nielegalne, to na pewno godne pochwały to nie jest. Ale grzech ciężki też raczej nie...

3. A ja nie potrafię odpowiedzieć tak, żeby Cię zadowolić. Mogę powiedzieć tyle, ze jeśli człowiek idzie do spowiedzi, to najpewniej grzechu przeciw Duchowi Świętemu nie popełnił, bo jego istotną jest zatwardziałość. Ale ten dylemat przedstaw spowiednikowi, bo nie mam ochoty strzępić sobie palców po próżnicy. 

J.