Gość 19.10.2013 23:43

dzien dobry.

1. CZy jesli ktos w świeta nakazne typu 1. listopad 15 sierpien, wykonuje prace konieczna(słuzebna) i naprawde bez zadnego kombinowania nie moze byc na mszy sw. to musi iśc do kosciola w dzien poprzedzajacy? w przypadku niedziel nie mam watpliwosci bo sobotnia wieczorna msza jest niedzelna, sa 2 czytania itp.
ale w przypadku swiat tak nie jest. Msza w dniu poprzedzjacym swieto jest bez kazania z jednym czyt. itp. Jak to jest?
Bóg zapłac:)

Odpowiedź:

Msza wieczorna w przeddzień uroczystości powinna tez już być z tej uroczystości. Nawet jeśli tak nie jest, to znaczy ksiądz użył innego formularza, wedle prawa kościelnego uczestnictwo w takiej Mszy jest spełnieniem obowiązku uczestnictwa w Mszy w uroczystość. Wyjaśniono to w kanonie 1228, § 1.

"Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

J.

Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Reklama

Reklama