gacjan 10.10.2012 10:51

chciałbym poza pytaniami coś wyjaśnić pytającemu http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/13ad98

Otóż piosenka "Rape Me" nie jest wyzwaniem do gwałtu, ale raczej ironicznym komentarzem na temat traktowania muzyków przez rynek muzyczny. Natomiast porównanie zostało faktycznie użyte mocne - cóż, licencia poetica.

Pytanie moje jest takie:

czy zło jest silniejsze niż dobro? Poraził mnie fakt, że jak ktoś nie jest w łasce uświęcającej to cokolwiek by zrobił się nie liczy. Zasadniczo też prawdą jest (abstrahując od samej katolickiej ideologii), że jeden głupi moment może przekreślić całe życie, raczej nie działa to w drugą stronę.
Dlatego zastanawiam się, czy zło nie góruje nad dobrem.

I jeszcze drugie pytanie:

Skąd u księży (ludzi przecież wykształconych) wzięło się zainteresowanie i konwersja na herezję mariawitów. Wiadomo, protestanci, FSSPX - oni racji nie mają, ale ta herezja nie opiera się na zabobonie i ciemnocie, a na błędzie w myśleniu. Zaś mariawici mają tak niesamowicie "antyintelektualne" te swoje podstawy, że aż mnie poraziło, jak o nich czytałem.

Pozdrawiam

Odpowiedź:

0. Dziękuję za wyjaśnienie.

1. Gdybyśmy uważali, że zło jest silniejsze od dobro, chyba byśmy uznawali też, że Bóg jest bezsilny wobec knowań szatana...

Odpowiedź na Twoje pytanie powinna chyba poruszyć kwestię świadomości i dobrowolności popełniania zła. Wiadomo, że zerwanie przyjaźni z Bogiem ochrzczonego następuje jedynie przez grzech ciężki. Czyli w pełni świadome i dobrowolne popełnienie wielkiego zła. Takiego czynu nie popełnia się "przez przypadek", "jeden moment słabości". Można bowiem powątpiewać, czy człowiek, który przez całe życie stara się iść za Jezusem w chwili upadku swój czyn popełnia w pełni świadomie i dobrowolnie.

Oczywiście my, ludzie, powinniśmy sądzić po ludzku. Uznać, że jeśli w grę nie wchodzi konkretny przymus albo nieświadomość, uznać to za grzech ciężki. Zwłaszcza jeśli oceniamy siebie samych. Bóg może jednak widzieć sprawy inaczej. Wszak zna wszystkie okoliczności łagodzące. Ludzkie zranienia, nałogi, słabości....

2. Odpowiadający nie zna odpowiedzi na to pytanie.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg