Loslau 14.01.2012 21:30

1) pytanie co do pierwszego piątku miesiąca. Czy jeśli ktoś w I piątek uczestniczy we mszy pogrzebowej, która ma inny formularz niż I piątkowa możne te mszę traktować jako z pierwszego piątku? Podobnie jest gdy w ten piątek ktoś jest na innej mszy np o 7 a ta z formularza I piątku jest o 18 a nie może na niej być?? Tutaj chyba raczej powinna działać zasada obecności w tym dniu na mszy św nie zależnie od formularza.

2) Jak to jest z klękaniem podczas procesyjnego podchodzenia do komunii św. Czytając różne dokumenty jaki i artykuły na ten temat to można stwierdzić że jest to pewne przesycenie. Tak wiec pytanie brzmi co na ten temat mówią przepisy liturgiczne??

3) Czy msza ślubna może być sprawowana z I modlitwą eucharystyczna (która dla mnie jest najpiękniejsza ze wszystkich pozostałych) oraz czy podczas tej mszy można "wprowadzić" elementy związane z okadzaniem ołtarza darów i tak dalej??

Bóg zapłać za odpowiedz

Odpowiedź:

1. Odpowiadający też jest zdania, ze chodzi o obecność tego dnia na Mszy, a nie o formularz, wedle którego Msza jest sprawowana...

2. "Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (zob. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano".

To cytat z dokumentu Episkopatu "Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" z roku 2005. Co by na ten temat nie napisano, takie obowiązuje w Polsce prawo. Całość znajdziesz na stronie liturgia.wiara.pl

3. Sprawę reguluje punkt 365 "Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" Czytamy tam

Zasady wyboru Modlitwy eucharystycznej są następujące:
a)    Pierwszą Modlitwę eucharystyczną (Kanon Rzymski), którą zawsze można odmawiać, zaleca się stosować w dni mające własne Zjednoczeni i w Mszach z własnym Boże, przyjmij łaskawie tę ofiarę, a także w święta Apostołów i Świętych, których imiona wspomina się w tekście tej modlitwy; wskazane jest również stosowanie tej modlitwy w niedziele, jeśli racje duszpasterskie nie zalecają wyboru trzeciej Modlitwy eucharystycznej.
b)    Druga Modlitwa eucharystyczna, ze względu na jej cechy charakterystyczne, zalecona jest w dni powszednie i w specjalnych okolicznościach. Modlitwa ta ma wprawdzie własną prefację, ale można ją stosować i z innymi prefacjami, z tymi zwłaszcza, które w sposób syntetyczny ujmują misterium zbawienia, np. z prefacjami zwykłymi. Kiedy Mszę sprawuje się za jakiegoś zmarłego, można użyć specjalnej formuły zamieszczonej przed Pamiętaj także.
c)    Trzecią Modlitwę eucharystyczną można stosować w połączeniu z każdą prefacją. Zaleca się stosować tę modlitwę w niedziele i święta. Jeśli używa się jej w Mszach za zmarłych, można zastosować specjalną formułę, którą wprowadza się po słowach: Zjednocz ze sobą wszystkie swoje dzieci rozproszone po całym świecie.
d)    Czwarta Modlitwa eucharystyczna ma prefację niezmienną i podaje pełniejsze streszczenie dziejów zbawienia. Można się nią posłużyć, gdy Msza nie ma własnej prefacji, i w niedziele Okresu Zwykłego. Do tej modlitwy, ze względu na jej budowę, nie można wprowadzać specjalnej formuły za zmarłego.

Kadzidło... Pewnie można go używać podczas Mszy ślubnych. Tylko czasami to jest tak, że bardziej uroczyście by było, gdyby zgromadzeni w Mszy uczestniczyli, a nie tylko oglądali uroczystość....
 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg