arlekin 02.06.2007 17:33

Witam ponownie,

pewnie pytanie to było już zadawane setki razy, ale chciałabym wiedzieć, jakie zachowania są dopuszczalne w narzeczeństwie? Wiem, że mieszkanie przed ślubem i współżycie jest zakazane i akceptuję to. Ale czy także pocałunki, przytulanie się, trzymanie za rękę - z sympatii/miłości - nie w celach wywołania podniecenia, także jest zabronione? A co jeśli chodzi o wspólne spędzenie wakacji? Czy wspólny wyjazd jest możliwy dopiero po ślubie? Czy odpowiadający mógłby krótko nakreślić, co jest dozwolone, a czego absolutnie nie wolno czynić, bo jest grzechem?

Bóg zapłać!

Pozdrawiam redakcję portalu!

Odpowiedź:

W okresie narzeczeństwa zabronione jest to wszystko, co wywołuje podniecenie seksualne oraz to, co naraża na grzech nieczystości. To zasada obowiązująca wszystkich nie będących małżonkami. Tyle że w okresie narzeczeństwa usprawiedliwione są zachowania, które mogą takie stany wywołać (choć nie muszą). Np. pocałunek. To okazania miłości i czułości. Może do podniecenia doprowadzić. Jeśli jednak narzeczeni nie mają takiej intencji, a ewentualne podniecenie pojawia się niechcący, to nie mają grzechu. Powinni w takiej sytuacji po prostu przestać na na przyszłość bardziej uważać.

Co do wspólnych wyjazdów... To oczywiście narażenie się na grzech nieczystości. Tylko wiele zależy konkretnej sytuacji. Jeśli jadą z grupą znajomych właściwie nie ma problemu. Jeśli sami... To zależy też od tego, jak ten ich wspólny wyjazd ma wyglądać. Sami powinni rozważyć, na ile niesie ze sobą niebezpieczeństwo grzechu...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg